Praha.cz

 
Jaký by měl být nový Metropolitní územní plán?
Metropolitní plán

Metropolitní plán má být aktuální a zjednodušená nová verze územního plánu hlavního města. Přináší řadu novinek a je je mnohem pružnější než aktuální plán. Jeho zavedení by také znamenalo zařazení Prahy mezi ostatní významná evropská města.Nový metropolitní územní plán


Nový metropolitní územní plán, jehož zadání v září 2013 schválili zastupitelé, bude vrstevnatý, nedefinuje tedy přesně, co kde smí být, ale určí maximální zátěž. Na rozdíl od svého předchůdce bude plán také vymezovat urbanistické lokality, které by měl ochránit před necitlivou výstavbou – například mezi vilami tak nezačnou růst paneláky. Bude řešit rozvoj Prahy do roku 2050 a má řešit primárně Prahu jako celek, nikoliv jako jednotlivé drobné plochy.


Tomáš Hudeček Metropolitní plán inicioval primátor Tomáš Hudeček


Pořízení Metropolitního plánu inicioval tehdejší náměstek primátora a radní pro územní rozvoj a současný pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Zrušil přípravy staronového územního plánu a prosadil vznik zcela nového dokumentu, který by měl více odpovídat současným potřebám města. V souvislosti s pořizováním Metropolitního plánu na Útvaru rozvoje hl. m. Prahy (ÚRM) vznikla Kancelář Metropolitního plánu, která má pod vedením Ing. arch. Romana Kouckého zpracování plánu na starosti.


Hlavní změny, které Metropolitní plán přinese

  • Metropolitní plán rozdělí Prahu do jednotlivých urbanistických území, která budou popsána, ale už nebudou řešit konkrétní funkci
  • Bude obsahovat „pouze čtyři barvy“ a co nejméně regulovat výstavbu. Pokud bude nějaký pozemek vymezen jako zastavitelný, nebude plán omezovat, co na něm vznikne – zda obytná výstavba, kanceláře nebo třeba továrna. Znamená to lepší pružnost rozvoje města a více možností.
  • V celém procesu by měla být posílena role městských částí, které mají přicházet s podněty, jak rozvíjet svá území, a stavebních úřadů, které by měl územní plán přestat svazovat celou řadou omezení a regulací.

  • exclamation Přečtěte si více

    Hlavní teze nového územního plánu zpracovala v dokumentu Duch plánu kancelář Metropolitního Plánu. K nahlédnutí je také Schválený návrh zadání Územního plánu hlavního města Prahy (Metropolitního plánu).